راهنمای خرید خانه

خرید خانه و انتخابی مطمئن در مسیر این تصمیم، از دغدغه های مهم و حیاتی افراد محسوب می شود. در این مقاله، به منظور رفع و پیشگیری از این دغدغه ها به بررسی پارامترهای مهم زیر خواهیم پرداخت.

  • موارد و فاکتورهای مهم در خرید خانه
  • مراحل خرید خانه
  • نکات بسیار مهم در زمان بستن قرارداد خرید خانه

اگر قصد خرید خانه را دارید، شهر پردیس یکی از گزینه های مناسب برای خرید خانه می باشد. برای بررسی های بیشتر به لینک زیر مراجعه فرمایید.

راهنمای خرید خانه

موارد مهم در خرید خانه

در خرید خانه هر کدام از ما لیستی از الویت های مورد نظر در اختیار داریم و با توجه به آن، شرایط را بررسی می کنیم. در ادامه موارد زیادی آمده است که بر اساس اولویت، تعدادی از آنها که برایتان مهم تر است را انتخاب کنید و در خرید خانه جدیدتان آنها را مدنظر داشته باشید.

البته توصیه ما این است که لیستی که آماده کردید را به مشاور املاکتان هم ارائه دهید تا او نیز گزینه های مناسب تر را به شما معرفی کند.

دید سرمایه گزاری

منطقه و مکان مورد نظر را از منظر سرمایه گذاری و قلکی برای پس اندار پول خود نگاه گنید. اینکه آیا منطقه مورد نظر، پتانسیل مناسب را برای رشد و سرمیه گذاری دارد یا خیر؟ سوال بسیار مهمی است.
با بررسی پیشرفت منطقه طی سال های اخیر، بازار املاک، استقبال از خرید ملک در آنجا و پیش بینی شرایط اقتصادی، می توانیم، منطقه را از منظر سرمایه گذاران، بررسی کنیم.

پارکینگ

توجه داشته باشید، در صورت خلوت بودن منطقه نیز، پارکینگ پارامتر بسیار مهمی در خرید خانه محسوب می شود. حتی بررسی پارکینگ خانه و بررسی فضای مناسب در نظر گرفته شده برای آن، عامل قابل توجهی است.
داشتن پارکینگ، حفظ امنیت خود و وسیله نقلیه را، به همراه خواهد داشت. مسقف بودن آن نیز، از موارد قابل توجه می باشد.
داشتن فضای مناسب برای پارک ماشین در کوچه یا خیابان محل سکونت، با خلوتی منطقه رابطه مستقیم داشته و از نکات قابل توجه می باشد.

انباری

انباری، کاربرد فراوانی برای ساکنین خانه خواهد داشت و به عنوان نکته مثبت و برجسته ای در شرایط منازل قید می شود. وجود انباری در هر خانه ای از الزامات می باشد.

آسانسور

اگر ساکن طبقات بالا هستید، باید رفت و آمد سنین مختلف را در نظر بگیرید. حتی اگر الان جوان هستید و یا توانایی بالا رفتن از پله را دارید، آینده نگر باشید و سنین پیری خود و مهمانان را نیز در نظر بگیرید. آسانسور از جمله امکاناتی است که در هر شرایطی واجب است. مگر زمانی که طبقه اول باشید و رفت و آمد شما تحت تاثیر قرار نگیرد. در شرایطی که خرید کرده باشید و یا بار سنگین داشته باشید، وجود آسانسور کمک چشم گیری به شما خواهد کرد.

آسانسور

بررسی واحدها

وجود تعداد واحد بیشتر مساوی است با سر و صدا و شلوغی بیشتر. هم چنین، واحدهایی که در آنها، رو به هم باز می شود، زیاد مورد استقبال قرار نمی گیرند. هر چه تعداد واحدها کم تر باشد، تمیزی، آرامش و نظم بیشتری بر طبقات حاکم خواهد بود.

عرض پله

۹۰ سانتی متر، اندازه ای استاندارد و قابل قبول برای عرض پله ها می باشد. اهمیت این پارامتر، زمان جابه جایی وسایل و نقل و انتقال آنها از راه پله، خود را نشان می دهد. زیرا اگر عرض پله کم و آسانسور هم کوچک باشد و یا اجازه استفاده از آسانسور در جابه جایی وسایل نباشد، به مشکل خواهید خورد.

حریم شخصی

دوجداره بودن پنجره ها، عایق بودن دیوارها در مقابل صدا، مشترک نبودن دیوار بین واحدها، دید نداشتن پنجره ها به هم، می توانند در حفظ این حریم، ما را یاری کنند.

بررسی آشپزخانه

خانم های خانه دار، بیشتر زمان خود را در آشپزخانه سپری می کنند. بنابراین باید حس راحتی و دلنشینی برای کار در آن و گذران زمان داشته باشند. داشتن پنجره و نور گیر بودن آن، در ایجاد این حس، نقش به سزایی خواهد داشت.

بررسی سیستم گرمایشی و سرمایشی

بررسی این سیستم ها و هزینه های مرتبط با آنها، از نکات مهم می باشد. چرا که سیستم های برقی، هزینه بیشتری را به همراه خواهند داشت. هم چنین، اکثریت افراد توانایی تحمل صدای چیلر، در زمان فعالیت را نداشته و آرامش آنها را بهم می زند. در نتیجه این بررسی، با توجه به حساسیت های هر فرد، بهتر است مورد توجه قرار گیرد.

دلبازی خانه

نورگیر بودن خانه و دلباز بودن آن، از الویت های اکثریت افراد در انتخاب خانه مورد نظر، می باشد. اگر طرفدار گیاهان خانگی و نگه داری از آنها می باشید، وجود پنجره و نور کافی، برای شما، از الزامات می باشد.

دلباز

مجزا بودن کنتورها

بررسی اینکه، کنتورها جدا از هم می باشد با خیر، از موارد مهمی و قابل توجه است. اگر انشعابات آب، برق و گاز مجزا نباشند، حتما از مدیریت ساختمان و یا مشاور املاک، در ارتباط با روش پرداخت و محاسبه هزینه پرس و جو کرده و مطلع شوید.

شارژ ساختمان

مبلغ شارژ قابل پرداخت، باید با امکانات و هزینه های پرداختی مربوط به ساکنین، متناسب باشد. توجه داشته باشید، شارژ کم تر نکته مثبت محسوب نمی شود. بنابراین حتما در مورد شارژ، اطلاعات لازم را، به دست آورید.
گاهی هم ممکن است خانه یا آپارتمان دیده شده را پسندیده اما مبلغ شارژ قابل پرداخت در ماه، بالاتر از بودجه در نظر گرفته شده ما باشد. در نتیجه این نکته، در تصمیمات ما تاثیر خواهد داشت و قابل بررسی است.

داشتن همسایه خوب

داشتن همسایه خوب، از نکات قابل توجه در خرید خانه می باشد. شاید در شرایط کنونی بررسی تمامی همسایه های اطراف محل مورد نظر دشوار و امکان ناپذیر باشد. اما تحقیق در مورد همسایه های ساکن در خانه یا ساختمان مورد نظر امکان پذیر و واجب است.
برای آشنایی با همسایه ها می توان در صورت وجود سرایدار از او کمک گرفت. در محله های قدیمی تر نیز کسبه های محل شناخت خوبی از افراد ساکن در محل دارند. شخصیت شناسی از رفتارهای اجتماعی افراد هم آخرین راه برای شناخت این افراد می باشد. دیدن تمیزی راه پله ها، رسیدگی به ظاهر ساختمان، مرتب بودن جلوی درب هر واحد و رعایت سکوت، نکاتی است که فرهنگ درست آپارتمان نشینی را نشان می دهد.

بررسی کوچه و یا خیابانی که ملک در آن واقع شده

کوچه مورد نظر را بررسی کنید، در صورت باریک بودن کوچه، رفت و آمد برای شما دشوار خواهد شد. در نظر داشته باشید، کوچه باریک شرایط دشواری هنگام اسباب کشی هم ایجاد خواهد کرد. امکان برخورد با خودروهایی که جلوی درب منزل شما پارک کنند نیز زیاد خواهد بود و ورود و خروج شما را با مشکل مواجه خواهد کرد.
از طرفی اگر به رفت و آمد عادت دارید و مهمان دار هستید، کوچه های شلوغ که رستوران، مسجد، مدرسه و سایر مکان های عمومی در آنها واقع شده، معمولا جای پارک ندارد. همین نبود جای پارک ماشین معضلی برای مهمان ها خواهد بود.

دسترسی به مایجتاج روزانه

همان طور که می دانید، محل قرارگیری خانه و یا ملک، از مهم ترین پارامترها در خرید خانه می باشد. چرا که تاثیر به سزایی روی قیمت خواهد داشت. بررسی دسترسی به مایحتاج روزانه، از جمله سوپر مارکت، پروتئینی، نانوایی، داروخانه و موارد این چنین، نکته مهمی می باشد. نزدیکی به مکان های نام برده شده، آسایش و راحتی بیشتری را برای شما به همراه خواهد داشت. چرا که برای تهیه هر چیز کوچکی، نیاز به سواری شخصی و یا طی کردن مسافت های طولانی و هدر رفتن زمان، نخواهید داشت.
البته فروشگاه های اینترنتی مواد غذایی و … تا حدی این مسئله را کم رنگ کرده است.

دسترسی به مکان های تفریحی و فرهنگی

دسترسی به مکان هایی از جمله پارک، سینما، مراکز خرید و نزدیکی رستوران ها، مرکزیت منطقه را تایید و رسیدگی و پیشرفت سریع در منطقه را به همراه خواهد داشت. البته این نکته قابل اولویت بندی می باشد، چرا که نزدیکی به این مکان ها، شلوغی و آلودگی صوتی را به همراه خواهد داشت.

تفریحی

شلوغی منطقه

شلوغی منطقه، از پارامترهایی است، که مخل آسایش و باعث کلافگی ساکنین می شود. خلوتی محل سکونت، دسترسی سریع و آسان و به دور از دغدغه به محل سکونت را به همراه خواهد داشت. اگر شما طرفدار محیطی آرام و به دور از هیاهو می باشید، شلوغی منطقه آسایش شما را به هم خواهد زد. اما اگر دسترسی سریع به مراکز شهر برایتان مهم است و سر و صدا و شلوغی شما را اذیت نمی کند، سکونت در مراکز و مناطق شلوغ، برای شما امکان پذیر خواهد بود.

موارد مهم برای خانواده های فرزنددار

مدرسه، از جمله مکان هایی است که در زندگی افراد فرزند دار، نقش به سزایی دارد. بردن کودکان هر روز صبح به مدرسه و بازگشت آنها، در صورت دور بودن مدرسه و راه، وقت زیادی از روز را به خود اختصاص خواهد داد. برای مهد کودک نیز همین شرایط صدق می کند.
مراکز تفریحی کودکان، از جمله نکاتی است، که در صورت نزدیک بودن این اماکن، مراجعه و بردن کودکان برای تفریح امکان پذیر خواهد بود و به دفعات تکرار خواهد شد. اما در صورت دور بودن این مکان ها، کودکان از این لذت، محروم خواهند شد.

دسترسی به وسایل حمل و نقل عمومی

این مورد، برای افرادی که وسیله نقلیه ندارند، نقش به سزایی خواهد داشت. چرا که تاثیر به سزایی در هزینه ماهیانه آنها و هم چنین بهبود شرایط زندگی آنها دارد. گاهی افرادی که وسیله نقلیه در دسترس دارند نیز، به دلیل ترافیک و بیزار بودن از رانندگی طولانی مدت، به استفاده از وسیله نقلیه های عمومی روی می آورند.

حمل و نقل عمومی

امنیت

امنیت منطقه، از جمله موارد حائز اهمیت فراوان می باشد. زیرا آرامش ما برای اقامت در آن منطقه، رفت و آمد آسوده و تردد در زمان های مختلف شبانه روز، تحت تاثیر این مورد خواهد بود.

ترافیک

از پارامتر های مهم در خرید خانه محسوب می شود. چرا که در طی مدت زمان طولانی، خستگی و هدر رفتن زمان را، برای شما به همراه خواهد داشت. در نتیجه، انتخاب منطقه مناسب، ترجیحا دور از هیاهو مرکز شهر، به ویژه در حومه، آرامش و لذت از محیطی خلوت را به همراه خواهد داشت.
هم چنین ترافیک و تردد انواع ماشین آلات، آلودگی هوا را نیز به همراه خواهد داشت.

آلودگی صوتی

نبش خیابان، بر خیابان های اصلی و پر تردد، نزدیک اتوبان ها، مراکز درمانی و خدماتی، از عوامل افزایش آلودگی صوتی می باشند.
نزدیکی به مدارس، مراکز ورزشی سرباز، مراکز خرید، رستوران های فضای باز، مسجد و هر گونه مکانی که باعث تجمع افراد شود، آلودگی صوتی را به همراه خواهد داشت.
ما می توانیم، با توجه به الویت بندی در نظر گرفته شده، محیط مورد نظر خود را، انتخاب کنیم.

بیمه محل سکونت

بیمه منزل، از جمله نکاتی است، که عملی کردن آن، فواید فراوانی برای شما به همراه خواهد داشت. بیمه مساکن، معمولا به سه دسته آتش‌سوزی، زلزله و سرقت، تقسیم بندی می شوند. هر کدام هم، شرایط خاص خود را دارند، که می توان با بررسی های لازم، پکیج مورد نظر خود را انتخاب کنید.

پیش بینی هزینه خرید ملک

پیش بینی مقدار مبلغ مورد نیاز برای خرید خانه، در شرایط اقتصادی حال حاضر، از دغدغه خریداران خانه به حساب می آید. بنابراین، سعی کنید برای کنترل این بحران، از مقدار بودجه مورد نیاز، پول بیشتری کنار گذاشته و یا از طریق وام بانکی مسکن، آن را پشت سر بگذارید.

لوگو اعتماد بنیان

جهت مشاوره با کارشناسان ما با شماره  ۰۲۱۷۶۲۸۲۹۹۴ تماس بگیرید.

جهت مشاوره می توانید فرم ارتباط با ما را پر نمایید.

مراحل خرید خانه

در زیر به بررسی مراحل خرید خانه خواهیم پرداخت.

تعیین بودجه

تعیین اینکه : چه قدر پول نقد داریم؟ چه مقدار می توانیم وام بگیریم؟ چه قدر می توانیم قرض بگیریم؟ از مراحل تعیین بودجه مورد نظر می باشد. تامین بودجه مورد نیاز از طریق رهن دادن خانه نیز از راه های دیگری است، که با توجه به شرایط، در نظر گرفته می شود.

تعیین منطقه مورد نظر

با توجه به بودجه مورد نظر در خرید خانه، منطقه را انتخاب می کنیم. چرا که بودجه ارتباط مستقیم با منطقه مورد نظر دارد. نزدیکی به محل کار و خانواده در انتخاب منطقه مورد نظر، نقش مهمی دارند.

بررسی سایت های آگهی املاک

با مراجعه به سایت هایی مثل دیوار، شیپور، ای هوم، شابش و کلید، می توانید قیمت املاک را بررسی کنید و کمی نسبت به قیمت منطقه دید پیدا کنید. البته توصیه می شود به دلیل دقت پایین اطلاعات این آگهی ها قبل از تصمیم گیری، با مشاور املاک مورد اعتماد خود تماس برقرار کنید و اطلاعات مورد نیاز خود را از آنها نیز بپرسید تا دقت اطلاعاتتان بالاتر رود.

مشورت با مشاورین املاک

مشاورین املاک، به عنوان راهنمایی مناسب در خرید خانه، اطلاعات جامعی در اختیار شما خواهند گذاشت. با توجه به اینکه، این افراد در حیطه کاری خود تجربیات بیشتری در این زمینه کسب کردند، مشورت با آنها، دید وسیع تری در شما ایجاد خواهد کرد. همچنین اطلاعات پنهان و برخی مشکلات را با مشورت از مشاوران حرفه املاک می توان به دست آورد.

مشاوره

بازدید ملک

بازدید از ملک مورد نظر، ارتباط بیشتری بین مشتری و خانه ایجاد خواهد کرد. معیارهای مورد نظر خود را، در ارتباط با خانه، یادداشت فرمایید. از جمله این معیارها می توان به وجود انباری، پارکینگ، آسانسور، امکانات گرمایشی و سرمایشی، دکوراسون داخلی و مواردی از این جمله، اشاره کرد. با در نظر گرفتن این معیارها و ذکر آنها به مشاور املاک خود، از خانه مورد نظر، دیدن فرمایید تا حس عمیق تری در شما ایجاد شود.
مراحل بازدید خانه، در حال حاضر و با پیشرفت تکنولوژی، می تواند به صورت آنلاین و هم به صورت حضوری صورت گیرد.

بررسی ساختار و سلامت بنا

سعی کنید، از سالم بودن بنا و مشکلات حاصل از ساخت، اطمینان حاصل فرمایید. اگر در این زمینه از تجربیات کافی برخوردار نیستید، می توانید از افراد با تجربه کمک گرفته و کسب نظر کنید. در مجموعه اعتمادبنیان با توجه به حضور مشاورین با تحصیلات مهندسی عمران و تجربه پروژه های عمرانی، در صورت نیاز این مورد را مشورت بگیرید.

تحقیق در مورد قیمت ملک

بررسی قیمت ملک و توافق بر سر آن با فروشنده، از مراحل قابل توجه در خرید خانه می باشد. چرا که ممکن است، خانه را پسند کنید، اما در قیمت با فروشنده به توافق نرسیده و موفق به خرید آن نشوید. بررسی قیمت ملک های اطراف و شرایط حاکم بر بازار، اهمیت ویژه ای دارد و دید لازم برای اطلاع از قیمت مناسب را در شما ایجاد خواهد کرد. بعد از بررسی های مورد نظر، با اطلاع قیمت پیشنهادی خود به فروشنده و در نظر گرفتن نظرات طرف مقابل، می توان به صورت توافقی معامله را به مرحله اجرا رساند. پس از اینکه قیمت ها دستتان آمد، می توانید مسئله قیمت را به مشاور املاک مورد اعتماد خود بسپارید تا چانه زنی ها توسط آنها صورت گیرد.

برای بررسی قیمت آپارتمان و خانه در پردیس، به لینک زیر مراجعه کنید.

قیمت خانه

بررسی سند ملک

بررسی سند ملک، از نکات بسیار مهم می باشد. داشتن سند رسمی، از مواردی است، که در خرید و فروش خانه، تاثیر چشم گیری خواهد داشت. با بررسی سند ملک، بازداشتی ها و موارد این چنین را بررسی کرده و اطمینان از صحت و سلامت آن حاصل فرمایید.

زمان مناسب معامله

زمان انجام معامله را بررسی کنید. در رکود بازار و کاهش استقبال در خرید ملک، قیمت ها افت کرده و زمان مناسب تری را برای خرید ایجاد خواهد کرد. ولی خیلی هم منتظر نمانید تا در کف خرید کنید چون معمولا وقتی که قیمت ها رشد سریع و زیادی پیدا کرد، متوجه می شویم که رکود تمام شده است.

بررسی نهایی قرارداد

امضای قرداد، آخرین مرحله در خرید خانه می باشد، که نیازمند دقت بسیار است. برای کاهش ریسک قرارداد مورد نظر را مطالعه و با وکیل یا مشاور خود در میان بگذارید. با مشورت افراد خبره و بررسی جوانب احتیاط، با اطمینان خاطر بیشتر، قرارداد را امضا کنید.

قرارداد

نکات بسیار مهم در زمان بستن قرار داد خرید خانه

خرید خانه در پردیس، مانند هر جای دیگر، نیازمند تحقیقات جامع و کامل، برای انتخابی مناسب و مطابق معیارهای مورد نظر، می باشد.

پیشینه فروشنده و صاحب ملک

بررسی اعتبار فروشنده و هویت او، از نکات حائز اهمیت در این زمینه می باشد.

بررسی وکالت نامه

در صورت داشتن وکالت نامه فروشنده از طرف مالک، بررسی های لازم را در زمینه، اصل بودن وکالت نامه و تاریخ درج شده روی آن، به اجرا برسانید. در شرایطی که وکالت نامه، دست به دست چرخیده باشد، به این منظور که تعدادی به صورت وکالتی این ملک را خریداری کرده باشند، از یک فرد خبره مشورت بگیرید.

قید شرایط فسخ

با وکیل خود درباره شرایط فسخ قرارداد مشورت کرده و در قرارداد مورد نظر، بندی را، در این رابطه لحاظ کنید. این پارامتر، در شرایطی که از پیشینه فروشنده اطمینان کافی ندارید، بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

بررسی موقعیت جغرافیایی

تحقیقات لازم در ارتباط با شرایط جغرافیایی و منطقه ملک، از جمله نکات بسیار مهمی است، که در بالا نیز به آن اشاره کردیم. انتخاب حومه و اطراف شهرهای بزرگ، برای دوری از ترافیک و هوای آلوده، انتخاب مناسبی خواهد بود.

موقعیت جغرافیایی

بررسی سن بنا

با درخواست کارشناس و استفاده از تجربه آنها، از سن ملک ذکر شده در قرارداد، اطمینان حاصل فرمایید.
اطلاعات درج شده در سند را با مشخصات کلی ملک تطبیق داده و بررسی کنید، از جمله پلاک ثبتی، آدرس، کد پستی و …

درج امکانات لازم در سند

امکانات جانبی خانه، مانند پارکینگ مجزا یا انباری خارج از خانه، باید در سند درج و به آنها اشاره شود.

هزینه های جانبی

مبلغ پایان کار، دفتر ثبت اسناد، مالیات و کمیسیون املاک معاملاتی، از جمله هزینه های جانبی خرید خانه می باشند. توجه به این موارد، نقش به سزایی در تصمیم گیری نهایی ما خواهد داشت.

نحوه خرید خانه

خرید خانه یا به صورت نقدی و یا وام و اوراق، صورت می پذیرد. می توان برای برخورداری از حد اکثر بازدهی در این زمینه، با مشاوران مالی، مشورتی داشته باشید.

بررسی وام های مسکن

مبلغ وام و میزان دریافتی شما، به نوع وام و تسهیلاتی که از طرف شما انتخاب شده و هم چنین نوع پرداخت آن، بستگی دارد. به طور کلی مبلغ در نظر گرفته شده برای وام، از ۲۰ میلیون تومان شروع و تا سقف ۲۵۰ میلیون تومان و حتی بالاتر نیز قابل ارتقا می باشد. قابل ذکر است، برای دریافت مبالغ بالای وام، داشتن شرایط ویژه و خاص، از الزامات می باشد.

وام مسکن در دو گروه کلی جای می گیرند:
وام هایی که از طریق خرید اوراق ممتاز از بازار بورس تهیه کرده اند.
وام‌هایی که از محل صندوق پس‌انداز مسکن به آنها داده شده است.

کمیسیون املاک

در مورد حق‌الزحمه‌ و کمیسیون مشاوران املاک قبل از شروع همکاری، خدمات مورد نیازتان را هماهنگ و توافق کنید.

لوگو اعتماد بنیان

جهت مشاوره با کارشناسان ما با شماره  ۰۲۱۷۶۲۸۲۹۹۴ تماس بگیرید.

جهت مشاوره می توانید فرم ارتباط با ما را پر نمایید.

نتیجه گیری

در این مقاله، سعی کردیم به بررسی نکات مهم در خرید خانه و راهنمایی های لازم در این زمینه بپردازیم. امیدواریم، با در نظر گرفتن نکات نام برده شده، خریدی مطمئن و انتخابی شایسته داشته باشید.

در خرید خانه هر کدام از ما لیستی از الویت های مورد نظر در اختیار داریم و با توجه به آن، شرایط را بررسی می کنیم. دید سرمایه گزاری، پارکینگ، انباری، آسانسور، بررسی واحدها، حریم شخصی، بررسی سیستم گرمایشی و سرمایشی، دلبازی خانه و مجزا بودن کنتورها، از جمله این موارد می باشند.

تعیین بودجه، تعیین منطقه مورد نظر، بررسی سایت های آگهی املاک، مشورت با مشاورین املاک، بازدید ملک، بررسی ساختار و سلامت بنا و تحقیق در مورد قیمت ملک از جمله مراحل اولیه در خرید خانه محسوب می شود.

پیشینه فروشنده و صاحب ملک، بررسی وکالت نامه، قید شرایط فسخ، بررسی موقعیت جغرافیایی، بررسی سن بنا، درج امکانات لازم در سند، هزینه های جانبی، بررسی وام های مسکن و کمیسیون املاک، از جمله نکات مهم در خرید خانه محسوب می شوند.