خانه بخریم یا زمین؟

این سوالی است که بسیاری از مشتریان گرامی مجموعه فنی مهندسی و دپارتمان املاک اعتماد بنیان از مشاورین این مجموعه می پرسند.

جواب این سول یک کلمه خانه یا زمین نیست. بلکه به عوامل زیادی از جمله بودجه، مکان و زمان بستگی دارد.

ما در این مقاله از مجموعه مقالات مجموعه اعتماد بنیان سعی کردیم که به این سوال پاسخ دهیم. امیدوارم که این مطلب هم مانند مطالب دیگر سایت، راهگشای شما مخاطبین گرامی برای تصمیم گیری مناسب باشد.

پس با ما تا آخر همراه باشید.

همه ما از کودکی، تجربه پس انداز کردن در قلک را داریم. قلک های پلاستیکی می خریدیم و هر روز قلکمان را تکان می دادیم و از شنیدن صدای سکه های درون قلک لذت می بردیم.

روزهای خوش بچگی گذشت و بزرگتر شدیم و با انواع سرمایه گذاری آشنا شدیم، از جمله سرمایه گذاری در ملک، سرمایه گذاری در طلا، ارز و مواردی دیگر.

دیگر پس انداز کردن همانند دوران بچگی که پول را درون قلک می انداختیم فقط شوق و ذوق ندارد، بلکه با توجه به بی ارزش شدن پول و تورم، قطعا لازم است اصول سرمایه گذاری را رعایت کرده و مهارت آن را بیاموزیم که بتوانیم با سرمایه گذاری اصولی نه تنها که از تورم جا نمانیم بلکه جلو هم بزنیم.

خب خیلی ها می پرسند که برای سرمایه گذاری و یا حتی سکونت ( در آینده ) کدام یک بهتر است خانه بخریم یا زمین؟

یک راه برای اینکه بدانیم خرید خانه بهتر است یا زمین بررسی کردن نمودار رشد قیمتی این دو در مکان مشخص است و صد البته که یکی از عواملی که در رشد خانه و زمین تاثیر دارند بحث عرضه و تقاضا می باشد. به عنوان مثال در یک بازه زمانی خاص با توجه به تقاضای زیاد خریداران مسکن مهر پردیس، اینگونه واحدهای مسکونی رشد چشمگیری کردند (بیشتر از تورم).

البته رشد زمین هم در این مناطق کم نبوده است. به هر حال یکی از معیارهای ما در سرمایه گذاری، مقایسه رشد در گذشته است. البته فقط یکی از معیارهای ما این می باشد.

در ادامه مطلب مزایا و معایب هر کدام از این دو مورد را با دیگری مقایسه می کنیم قضاوت با شما مخاطب گرامی مجموعه اعتماد بنیان.

مزایای خرید خانه نسبت به زمین

مزایای خرید خانه نسبت به زمین

  • در خرید زمین باید دقت بیشتری کرد تا از اصالت آن مطمئن شد و مشاوره با شخص متخصص برای چک کردن مدارک ضروری تر است.

  • شما اگر خانه بخرید می توانید خانه را رهن و اجاره بدهید و درآمد جانبی داشته باشید ولی برای زمین اینگونه نیست.

  • معمولا برای فروش خانه راحت تر مشتری پیدا می شود تا فروش زمین. البته این موضوع کاملا به بحث عرضه و تقاضا مرتبط است و همیشه درست نیست.

  • در صورتی که خانه سند رسمی داشته باشد، میتوان روی سند وام گرفت.

معایب خرید خانه نسبت به زمین

قطعا مهمترین موضوعی که می تواند علاقه یک سرمایه گذار را از خرید خانه به خرید زمین سوق دهد بحث استهلاک خانه می باشد.

به عنوان مثال اگر شما امروز یک خانه نوساز بخرید و بخواهید برای مدت ۵ سال نگاه دارید، شما بعد از ۵ سال یک واحد ۵ سال ساخت دارید و دیگر نوساز نیست. ولی زمین قطعا این شرایط را ندارد.

یکی دیگر از معایب خرید خانه نسبت به زمین بحث دخالت نداشتن در متریال و نقشه و کیفیت ساخت خانه می باشد.

با مطرح شدن بحث مالیات بر خانه های خالی و خانه های مازاد، می توان به هزینه مالیات خانه در مقابل زمین که مالیاتی ندارد، اشاره کرد.

لوگو اعتماد بنیان

جهت مشاوره با کارشناسان ما با شماره  ۰۲۱۷۶۲۸۲۹۹۴ تماس بگیرید.

جهت مشاوره می توانید فرم ارتباط با ما را پر نمایید.

سخن آخر اینکه اگر می خواهید خانه بخرید یا زمین از آنجایی که این موضوع به پارامترهای زیادی وابسته است از جمله عرضه و تقاضا، مکان، زمان، امکانات ساخت و بسیاری موارد دیگر که در هر شهری می تواند متفاوت باشد.

لذا حتما با یک شخص با تجربه در منطقه محل خرید خود مشورت کنید.

مشاورین مجموعه اعتماد بنیان برای خرید خانه و یا زمین و ارائه بهترین پیشنهاد در پردیس در خدمت شما هستند.

این مطلب هم به شما پیشنهاد می شود.