خانه بخریم یا بسازیم؟

بسیاری از شما گرامیان از ما پرسیده اید که بین خرید خانه و ساخت خانه کدام یک گزینه مناسب تری برای خانه دار شدن است؟

در این مطلب قصد داریم به صورت اجمالی به این موضوع بپردازیم.

از اینکه تا آخر مطلب با ما همراهی می کنید و با درج نظرات ارزشمند خود به ما در هر چه بهتر خدمت رسانی به شما خوبان یاری می کنید، سپاسگذاریم.

بسیاری از کسانی که قصد تهیه مسکن دارند علاوه بر خرید آن، ممکن است به ساخت هم فکر کنند و به دنبال پاسخ مناسبی برای اینکه کدام یک از این دو می تواند بهتر نیازشان را برآورده کند، هستند.

برای پاسخ به سوال فوق، ابتدا باید به این سوال پاسخ دهیم که چه کسانی دنبال خرید یا ساخت خانه هستند؟

انواع خریداران در بازار مسکن

ما به طور کلی سه نوع خریدار در بازار مسکن داریم:

  1. اولی خریداران مصرفی هستند که خانه را برای مصرف شخصی خود می خواهند.
  2. دومی سرمایه گذاران این حوزه هستتد که سرمایه خود را صرف خرید یا ساخت خانه به منظور کسب سود می کنند. خریداران واقعی عمدتا با بودجه مشخص و محدود حاصل از پس انداز و وام در بازار مسکن سهم کمی دارند و بیشترین بخش بازار مسکن مربوط به سرمایه گذاران و انبوه سازان می باشد.
  3. سومی نیز سوداگران می باشند که با هدف خرید در قیمت پایین تر و فروش در قیمت بالاتر در بازه زمانی کوتاه وارد بازار مسکن می شوند.

و اما از اصل مطلب که نگذریم انتخاب بین خرید یا ساخت خانه به عوامل زیادی مانند داشتن وقت کافی برای رسیدگی به امور ساخت، قیمت خانه در بازار، رکود یا رشد بازار مسکن، قیمت متریال مورد استفاده، قیمت زمین، هزینه مجوزها و امتیازها، هزینه طراحی و نظارت نظام مهندسی و بسیاری از موارد دیگر بستگی دارد.

کسانی که خریدار واقعی خانه هستند و هدفشان از خرید یا ساخت مسکن، تامین سرپناه می باشد، معمولا بیشتر به خرید مسکن تا ساخت آن فکر می کنند، زیرا این قشر وقتی برای سرکشی به ساختمان در حال ساخت و انجام کارهای اداری و گرفتن مجوزهای گوناگون، مسائل مربوط به امور پیمانکاری و موارد مشابه را ندارند.

سرمایه گذاران نیز بیشتر تمایل به ساخت خانه در ابعاد زیاد دارند چرا که سود حاصله از آن بیشتر از زمانی است که اقدام به خرید و فروش خانه می کنند یا آپارتمان را در طبقات و متراژهای کم به فروش می رسانند.

از طرفی هم انبوه سازان صنعت ساختمان به دلیل خرید اقلام و نیروی کار به صورت عمده، هزینه کمتری برای تهیه مصالح ساختمانی و ساخت می کنند و در نتیجه سود بیشتری هم عایدشان می شود.

خریدار در بازار مسکن

مزایا و معایب ساخت خانه

درست است که ساخت خانه ارزانتر از خرید آن می باشد ولی نمی توان دردسرهای آن را نادیده گرفت و مسلما ساخت مسکن از عهده هر کسی بر نمی آید.

برای خریداران واقعی، خرید خانه تا ساخت آن به صرفه تر است البته این دسته از خریداران هم می توانند با چند نفر از آشنایان و نزدیکان خود که هدفی مشترک دارند، به صورت مشارکتی یک آپارتمان بسازند.

قطعا نسبت به اینکه هر کدام به صورت جداگانه یک واحد آپارتمان بخرند به صرفه تر است، ضمن اینکه مزایای دیگری از جمله انتخاب متریال و نقشه به سلیقه مالک را دارد.

مجموعه فنی مهندسی اعتماد بنیان به این دسته از عزیزانی که به منظور تامین سرپناه و یا حتی به سرمایه گذارانی که هدف انبوه سازی دارند، خدمات شایانی از جمله طراحی، مشاوره در خرید زمین مناسب، پیگیری امور ساخت، گرفتن مجوزهای لازم، معرفی کردن شریک تجاری و بسیاری موارد دیگر ارائه می دهد.

به این منظور می توانید از مشاوره رایگان کارشناسان ما بهره ببرید.

لوگو اعتماد بنیان

جهت مشاوره با کارشناسان ما با شماره  ۰۲۱۷۶۲۸۲۹۹۴ تماس بگیرید.

جهت مشاوره می توانید فرم ارتباط با ما را پر نمایید.